Skip to content

651 Independence AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$43,900
Last Sale Date
Jan 25, 1980

Property Information

Block2408
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$103,600
70%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,987+7.1%
2024$4,658+1.3%
2023$4,599-11.7%
2022$5,208+3.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$43,900
DeedBook 2125, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1953