Skip to content

705 Independence AveTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Nov 15, 1991

Property Information

Block2408
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
27%
Improvement Value:$125,700
73%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+6.7%
2024$5,721+1.2%
2023$5,652-11.2%
2022$6,362+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2585, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1953