Skip to content

820 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1949

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block2412
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
32%
Improvement Value:$106,100
68%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+6.7%
2024$5,130+1.2%
2023$5,067-11.2%
2022$5,704+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft1,044DeedBook 6382, Page 791Recorded9/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 6007, Page 304

Property Sale

SaleMulti
$73,800
DeedBook 3778, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1949