Skip to content

750 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$187,000
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block2412
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
33%
Improvement Value:$100,300
67%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,237+6.7%
2024$4,908+1.2%
2023$4,849-2.2%
2022$4,958+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$187,000
Sq Ft1,044DeedBook 6401, Page 1139Recorded4/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952