Skip to content

20 Baylor Ct

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block2413
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage696
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
32%
Improvement Value:$104,000
68%
Total Assessment$153,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,423+6.7%
2024$5,083+1.2%
2023$5,022-11.2%
2022$5,653+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft696DeedBook 6185, Page 814Recorded12/27/2013

Property Built

Built

Year Built: 1952