Skip to content

851 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 16, 2014

Property Information

Block2449
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage696
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
31%
Improvement Value:$104,100
69%
Total Assessment$151,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,342+6.7%
2024$5,007+1.2%
2023$4,947-11.2%
2022$5,568+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft696DeedBook 6196, Page 1969Recorded7/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960