Skip to content

2569 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jun 26, 1997

Property Information

Block2414
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page277

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage1.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$296,300
62%
Improvement Value:$181,700
38%
Total Assessment$478,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,845+6.7%
2024$15,788+1.2%
2023$15,597-11.2%
2022$17,557-7.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$625,000
DeedBook 3215, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1988