Skip to content

113 Churchill AveTrenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 26, 2022

Property Information

Block2416
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page251

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$148,100
72%
Total Assessment$205,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228-2.1%
2024$7,386+15.0%
2023$6,425-11.2%
2022$7,232+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,752DeedBook 6487, Page 96Recorded5/31/2022

Property Sale

SaleMulti
$222,000
DeedBook 5050, Page 31

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3973, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1925