Skip to content

1765 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Mar 22, 2021

Property Information

Block2483
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
27%
Improvement Value:$167,200
73%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021+6.7%
2024$7,518+19.8%
2023$6,275+4.1%
2022$6,025+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,704DeedBook 6436, Page 1509Recorded4/1/2021

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6147, Page 926

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 2172, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1930