Skip to content

353 Thropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$202,500
Last Sale Date
Jun 6, 2014

Property Information

Block2422
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,030
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
32%
Improvement Value:$121,500
68%
Total Assessment$179,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,319+6.7%
2024$5,922+1.2%
2023$5,851-11.2%
2022$6,586+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$202,500

From:

To:

Sq Ft1,030DeedBook 6195, Page 726Recorded6/17/2014

Property Sale

SaleMulti
$82,000
DeedBook 3525, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1940