Skip to content

359 Thropp Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1962

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block2422
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,700
28%
Improvement Value:$149,800
72%
Total Assessment$207,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,312+6.7%
2024$6,854+1.2%
2023$6,771-11.2%
2022$7,621+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,444DeedBook 6441, Page 1524Recorded5/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$179,000
DeedBook 6110, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1962