Skip to content

352 Churchill AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$214,745
Last Sale Date
Jul 17, 2003

Property Information

Block2422
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
31%
Improvement Value:$133,400
69%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+6.7%
2024$6,345+1.2%
2023$6,268-11.2%
2022$7,056+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$214,745
DeedBook 4570, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 3228, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1940