Skip to content

347 Thropp AveTrenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 29, 2001

Property Information

Block2422
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page226

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
38%
Improvement Value:$92,700
62%
Total Assessment$150,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,304+6.7%
2024$4,971+1.2%
2023$4,911-11.2%
2022$5,528+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4080, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 2513, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1940