Skip to content

167 Fetter Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1935

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 22, 2022

Property Information

Block2428
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page281

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,436
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,100
25%
Improvement Value:$170,500
75%
Total Assessment$227,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,021+6.7%
2024$7,518+16.1%
2023$6,477-11.2%
2022$7,291+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,436DeedBook 6485, Page 746Recorded5/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$264,900
DeedBook 4945, Page 109

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4116, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1935