Skip to content

223 Fetter AveTrenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jan 17, 2017

Property Information

Block2429
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
44%
Improvement Value:$72,700
56%
Total Assessment$130,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,606+6.7%
2024$4,317+1.2%
2023$4,265-11.2%
2022$4,801+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 6274, Page 444Recorded1/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 6015, Page 776

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 3944, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1941