Skip to content

246 Maddock AveTrenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 15, 2013

Property Information

Block2429
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page253

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage624
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
40%
Improvement Value:$87,600
60%
Total Assessment$145,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,881+1.5%
2024$4,809+1.2%
2023$4,751-11.2%
2022$5,348+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft624DeedBook 6183, Page 155Recorded11/21/2013

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 5843, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 5435, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1941