Skip to content

30 Reeves Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2020

Property Information

Block2386
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page201

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,411
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
24%
Improvement Value:$97,200
76%
Total Assessment$128,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,521+6.7%
2024$4,238+1.2%
2023$4,186-10.9%
2022$4,700+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$197,600

From:

To:

Sq Ft1,411DeedBook 6355, Page 99Recorded1/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 6169, Page 1155

Property Sale

SaleMulti
$128,478
DeedBook 6034, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1960