Skip to content

10 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1978

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Jul 1, 2005

Property Information

Block2431
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
34%
Improvement Value:$126,900
66%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,812+6.7%
2024$6,385+1.2%
2023$6,307+4.1%
2022$6,056+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5190, Page 150

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2575, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1978