Skip to content

7 Gla-Dean CtTrenton, NJ 08610

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block2431
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,178
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
35%
Improvement Value:$125,400
65%
Total Assessment$192,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,784+6.7%
2024$6,358+1.2%
2023$6,281+4.1%
2022$6,031+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$48,900
DeedBook 2091, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1978