Skip to content

106 Taft AveTrenton, NJ 08610

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2011

Property Information

Block2501
Lot48
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,500
33%
Improvement Value:$137,900
67%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,274+6.7%
2024$6,817+1.2%
2023$6,735+4.1%
2022$6,467+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5697, Page 39

Property Sale

SaleMulti
$76,900
DeedBook 2311, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1968