Skip to content

47 Kenwood TerrTrenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$116,000
Last Sale Date
Dec 14, 1990

Property Information

Block2432
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,200
32%
Improvement Value:$155,200
68%
Total Assessment$228,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+6.7%
2024$7,544+1.2%
2023$7,453+4.1%
2022$7,156+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$116,000
DeedBook 2551, Page 404

Property Built

Built

Year Built: 1953