Skip to content

57 Kenwood Terr

Trenton, NJ 08610

Built 1953

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block2432
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,800
41%
Improvement Value:$101,300
59%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100+6.7%
2024$5,717+5.9%
2023$5,398+4.3%
2022$5,173+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,142DeedBook 6472, Page 1138Recorded1/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1953