Skip to content

20 Olden TerrTrenton, NJ 08610

Built 1951

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Mar 11, 2021

Property Information

Block2434
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,256
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,000
38%
Improvement Value:$117,300
62%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,671+6.7%
2024$6,253+1.2%
2023$6,177+4.1%
2022$5,931+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft1,256DeedBook 6438, Page 300Recorded4/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 4190, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1951