Skip to content

23 Riley Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 31, 2005

Property Information

Block2442
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,100
31%
Improvement Value:$130,100
69%
Total Assessment$189,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,667+6.7%
2024$6,249+1.2%
2023$6,174+4.1%
2022$5,928+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5062, Page 29

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 2358, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1940