Skip to content

10 Glendon RdTrenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Jan 2, 2019

Property Information

Block2447
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,200
34%
Improvement Value:$148,800
66%
Total Assessment$227,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,999+6.7%
2024$7,498+1.2%
2023$7,407+4.1%
2022$7,112+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6356, Page 97Recorded1/24/2019

Property Built

Built

Year Built: 1960