Skip to content

49 Elmont Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 26, 2016

Property Information

Block2447
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description1SM G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
35%
Improvement Value:$143,800
65%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,827+6.7%
2024$7,336+1.2%
2023$7,247+4.1%
2022$6,958+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,120DeedBook 6263, Page 1430Recorded9/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$285,000
DeedBook 5459, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1960