Skip to content

845 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950
Other Exempt

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Aug 23, 1983

Property Information

Block2449
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
31%
Improvement Value:$105,800
69%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$4,752-11.7%
2022$5,381+3.2%
2021$5,215+0.8%
2020$5,174+5.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 2227, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1950