Skip to content

867 Independence Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1950

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Nov 4, 2022

Property Information

Block2449
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page276

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,007
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,200
26%
Improvement Value:$125,700
74%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+17.2%
2024$5,110+1.2%
2023$5,048-11.2%
2022$5,682+3.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,007DeedBook 6506, Page 1978Recorded11/16/2022

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6051, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1950