Skip to content

2786 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Mar 15, 2004

Property Information

Block2456
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,943
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,100
35%
Improvement Value:$174,700
65%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,473+6.7%
2024$8,878+1.2%
2023$8,771+4.1%
2022$8,422+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4747, Page 266

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 2744, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1950