Skip to content

2780 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1925

Last Sale Price
$183,000
Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block2456
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
29%
Improvement Value:$134,800
71%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,692+6.7%
2024$6,272+1.2%
2023$6,196+4.1%
2022$5,950+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 4397, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1925