Skip to content

42 Redwood AveTrenton, NJ 08610

Built 1929

Last Sale Date
Mar 19, 2018

Property Information

Block2456
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SB G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
25%
Improvement Value:$186,800
75%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,771+6.7%
2024$8,221+1.2%
2023$8,122+4.1%
2022$7,798+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929