Skip to content

2760 Broad St

Trenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 14, 2003

Property Information

Block2456
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage788
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,900
38%
Improvement Value:$89,500
62%
Total Assessment$144,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,089+6.7%
2024$4,770+1.2%
2023$4,712+4.1%
2022$4,524+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 2819, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1946