Skip to content

66 Olympia AveTrenton, NJ 08610

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Dec 24, 2024

Property Information

Block2466
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page279

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,222
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
31%
Improvement Value:$100,200
69%
Total Assessment$145,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,117+6.7%
2024$4,796+1.2%
2023$4,738-11.2%
2022$5,333+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft1,222DeedBook 6579, Page 1727Recorded1/9/2025

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 4318, Page 69

Property Sale

SaleMulti
$99,500
DeedBook 2533, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1935