Skip to content

1726 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block2471
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
30%
Improvement Value:$142,300
70%
Total Assessment$203,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,164+6.7%
2024$6,715+1.2%
2023$6,634+4.1%
2022$6,369+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,000
Sq Ft1,740DeedBook 6417, Page 1241Recorded10/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1952