Skip to content

6 Tartear Dr

Trenton, NJ 08610

Built 1960

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 15, 2021

Property Information

Block2575
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page230

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,725
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,800
27%
Improvement Value:$218,100
73%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+6.7%
2024$9,873+8.7%
2023$9,084+4.1%
2022$8,722+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000
Sq Ft1,725DeedBook 6458, Page 751Recorded9/29/2021

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960