Skip to content

64 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1985

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 26, 2017

Property Information

Block2476
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page227

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
28%
Improvement Value:$179,900
72%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,785+6.7%
2024$8,234+1.2%
2023$8,135+4.1%
2022$7,811+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 6284, Page 709Recorded5/8/2017

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 6112, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1985

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2147, Page 63