Skip to content

143 Hempstead Rd

Trenton, NJ 08610

Built 1976

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block2584
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page205

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,100
31%
Improvement Value:$181,300
69%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,212+6.7%
2024$8,634+1.2%
2023$8,529+4.1%
2022$8,190+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,860DeedBook 6207, Page 96Recorded11/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1976