Skip to content

5 Quimby Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1978

Last Sale Price
$252,000
Last Sale Date
Mar 21, 2003

Property Information

Block2431
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page202

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
29%
Improvement Value:$174,000
71%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,602+6.7%
2024$8,063+1.2%
2023$7,965+4.1%
2022$7,648+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$252,000
DeedBook 4486, Page 41

Property Sale

SaleMulti
$53,900
DeedBook 2080, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1978