Skip to content

172 Hobson AveTrenton, NJ 08610

Built 1910

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block2478
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
29%
Improvement Value:$99,300
71%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+6.7%
2024$4,713+1.2%
2023$4,656-11.2%
2022$5,241+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$375,000
DeedBook 6569, Page 1846Recorded9/30/2024

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$165,000
Sq Ft1,358DeedBook 6535, Page 600Recorded9/20/2023

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

SaleMulti
$205,000
DeedBook 6003, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1910