Skip to content

23 Alfred Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1940

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block2478
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage850
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,800
31%
Improvement Value:$92,100
69%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+6.7%
2024$4,423+1.2%
2023$4,369+7.8%
2022$4,051+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 6413, Page 833

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft850DeedBook 6413, Page 833Recorded9/10/2020

Property Sale

SaleMulti
$82,850
DeedBook 6155, Page 606

Property Built

Built

Year Built: 1940