Skip to content

148 Emeline Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1954

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Oct 15, 1998

Property Information

Block2478
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
24%
Improvement Value:$133,100
76%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+6.7%
2024$5,810+1.2%
2023$5,740-11.2%
2022$6,461+3.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 3469, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1954