Skip to content

120 Emeline AveTrenton, NJ 08610

Built 1952

Last Sale Date
Nov 10, 1997

Property Information

Block2478
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page292

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
28%
Improvement Value:$111,400
72%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,473+6.7%
2024$5,130+1.2%
2023$5,067-11.2%
2022$5,704+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1952