Skip to content

143 Maple Shade Ave WestTrenton, NJ 08610

Built 1941

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Mar 30, 2000

Property Information

Block2485
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
33%
Improvement Value:$123,800
67%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,512+6.7%
2024$6,104+1.2%
2023$6,030+4.1%
2022$5,790+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 3797, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1941