Skip to content

38 Homestead AveTrenton, NJ 08610

Built 1946

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 1994

Property Information

Block2482
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,000
33%
Improvement Value:$125,300
67%
Total Assessment$186,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,565+6.7%
2024$6,153+1.2%
2023$6,079+4.1%
2022$5,837+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946