Skip to content

2910 Broad StTrenton, NJ 08610

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$449,500
Last Sale Date
Oct 29, 2024

Property Information

Block2482
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
37%
Improvement Value:$128,400
63%
Total Assessment$204,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,396+6.7%
2024$5,995+32.0%
2023$4,542+4.1%
2022$4,361+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$449,500
Sq Ft1,564DeedBook 6573, Page 623Recorded10/31/2024

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,564DeedBook 6463, Page 1816Recorded11/15/2021

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6018, Page 935

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 2367, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1940