Skip to content

1775 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Date
Nov 7, 1997

Property Information

Block2483
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
34%
Improvement Value:$114,900
66%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,178+6.7%
2024$5,790+1.2%
2023$5,720+4.1%
2022$5,492+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930