Skip to content

1781 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 12, 2014

Property Information

Block2483
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage820
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
37%
Improvement Value:$101,400
63%
Total Assessment$161,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,702+6.7%
2024$5,344+1.2%
2023$5,280+4.1%
2022$5,069+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft820DeedBook 6206, Page 1595Recorded11/19/2014

Property Sale

SaleMulti
$182,250
DeedBook 6109, Page 333

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 5149, Page 274

Property Sale

SaleMulti
$130,100
DeedBook 4167, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1930