Skip to content

1785 Exton Ave

Trenton, NJ 08610

Built 1930

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jan 16, 2018

Property Information

Block2483
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,148
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
35%
Improvement Value:$113,300
65%
Total Assessment$173,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,121+6.7%
2024$5,737+1.2%
2023$5,668+4.1%
2022$5,442+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,148DeedBook 6314, Page 1353Recorded1/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5557, Page 125

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 2416, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1930