Skip to content

141 Colonial AveTrenton, NJ 08610

Built 1946
Other Exempt

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block2483
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description2S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,800
26%
Improvement Value:$186,100
74%
Total Assessment$249,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$8,004+1.3%
2023$7,904+4.3%
2022$7,579+2.3%
2021$7,409+0.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 3768, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1946