Skip to content

1807 Exton AveTrenton, NJ 08610

Built 1948

Last Sale Price
$119,900
Last Sale Date
May 31, 1990

Property Information

Block2485
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page282

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
35%
Improvement Value:$114,100
65%
Total Assessment$174,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,149+6.7%
2024$5,764+1.2%
2023$5,694+4.1%
2022$5,467+2.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 2529, Page 989

Property Built

Built

Year Built: 1948